Witamy na naszej stronie!
 Dzi jest  PITEK,  17 Maja 2024r.| imieniny: Brunony, Sawomira, Wery
  AKTUALNOŚCI
  O SZKOLE
  PATRON
  NAUCZYCIELE
  STRONY UCZNIÓW
  DLA RODZICÓW
  DOKUMENTY
  SZKOLNY CHAT
  Dzień Wiosny
  REDAKCJA
  OBCHODY 75-LECIA SZKOŁY
  Zobacz szczegóły
  Przeczytaj apel
  DZIEJE SZKOŁY
  PUBLIKACJE NAUCZYCIELI
Konspekty lekcji informatyki
Włocławski Portal Edukacyjny
Jak się dobrze uczyć
Nauczanie ortografii
  GŁOSUJ NA NASZĄ STRONĘ!
Kliknij logo Eduseeka!
Zagłosuj na naszą stronę!
  SZKOŁA Z KLASĄ
Szkolny Serwis Internetowy

Szkoła z Klasą
  WAKACJE
Rozpoczynamy nowy
rok szkolny 2007/08
  GDZIE JESTEŚMY

Polska,
woj. kujawsko-pomorskie, powiat aleksandrowski,
gmina Koneck
Straszewo 17
87-702 KONECK
Tel/fax 054 272 22 70
Kom. 516 069 104
lub
516 069 105
  KONTAKT
Napisz do nas list
pspstraszewo@op.pl

  POGODA na dziś

Mapka pochodzi ze strony:
www.superexpress.pl

  CIEKAWE LINKI
Biuletyn Informacji Publicznej Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty Stowarzyszenie Parafiada Prywatne Liceum Ogólnokształcące Profesor we Włocławku Włocławski Portal Internetowy
- PORTAL WŁOCŁAWKA
- Ministerstwo Edukacji
Narodowej

- Kuratorium Oświaty
w Bydgoszczy

- EDUSEEK
- GZK Osięciny
- EDUKACJA
- Layne Staley
- ISTRA - Świat Książki
- UNIWERSYTET
TRZECIEGO WIEKU

- Włocławska Strona
Rowerowa
  WYSZUKIWARKA
www.szukacz.pl


ROK SZKOLNY 2007/2008
  Dodaj do ulubionych
  Pole stron innym
  Wylij e-mail
Nasz patron
Pod koniec 2000 roku otrzymaliśmy świadectwo szkolne z 1935 roku. Wynika z niego, że nasza szkoła

nosiła imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podjęliśmy przygotowania do przywrócenia szkole tego imienia. Dzień ten nastąpił 12 marca 2002 roku. Rada Gminy w Konecku na swojej jubileuszowej XXX sesji podjęła uchwałę na nadaniu naszej szkole imienia Marszałka.
Uroczystości wręczenia i poświęcenia sztandaru odbędą się 3 września 2002 roku.
Pochodził z niezamożnej rodziny ziemiańskiej o starych tradycjach niepodległościowych.
W 1886 r. wysłany na studia medyczne do Charkowa, prowadził działalność rewolucyjną i niepodległościową wśród studentów. Został zamieszany w przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III, aresztowany w Wilnie 1887 i zesłany na Syberię, gdzie przebywał w latach 1888-1892. Po powrocie w 1893 r uczestniczył w I Zjeździe PPS . Powołał (m.in. z udziałem Stanisława Wojciechowskiego) w 1899 r. organ PPS - "Robotnik", którego był redaktorem i publicystą.

Aresztowany ponownie w 1900 r. uciekł w roku następnym do Galicji. W czasie rewolucji 1905 r. kierował działalnością Organizacji Bojowej PPS. Zabiegał o poparcie Japonii, a także Austro-Węgier
w walce z Rosją. Po rozłamie PPS, w 1906 r. został przywódcą zorientowanej niepodległościowo PPS-Frakcji Rewolucyjnej. Na terenie Galicji organizował m.in. paramilitarne Związki Strzeleckie. Po wybuchu I wojny światowej został dowódcą I Pułku Legionów Polskich, następnie dowodził I Brygadą. Z jego inicjatywy powstała konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa. Przeciwstawił się werbunkowi do Legionów, nie widząc możliwości pozostania w obozie państw centralnych. W 1917 r. został internowany przez Niemców w twierdzy magdeburskiej. 10 listopada 1918 roku powrócił do Warszawy entuzjastycznie witany przez rodaków. Jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz objął najwyższą władzę w kraju. Kiedy idea federacji z Litwą i Białorusią oraz sojuszu z Ukrainą, dla przeciwstawienia się imperialnym planom Rosji, zawiodła, zdołał jako Wódz Naczelny (od marca 1919 r. Pierwszy Marszałek Polski) odeprzeć zwycięsko agresję bolszewicką w 1920 roku. Pozostając w krytyce wobec ówczesnego parlamentaryzmu i konflikcie z endecją wycofał się w 1923 r. z oficjalnego życia politycznego. W maju 1926 r. za pomocą zamachu stanu przejął władzę w państwie, głosząc hasło sanacji, czyli uzdrowienia stosunków w kraju. W swym ręku skupił faktyczną władzę, chociaż w latach 1926-35 formalnie był tylko ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, a w latach 1926-28 i w 1930 r. premierem.

Nie przyjął natomiast urzędu prezydenta. Głosząc ideę nadrzędności państwa zmierzał do ograniczenia roli parlamentu, rozszerzenia władzy wykonawczej, zwiększenia roli prezydenta. W 1930 r. zdecydował się na aresztowanie przywódców Centrolewu.
W sprawach polityki zagranicznej, zachował sojusz z Francją, doprowadził do układu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim w 1922 r. i z Niemcami w 1934 r. Zmarł 12 maja 1935 roku pochowany w Katedrze Wawelskiej.

rdo:Dyro
[wstecz]

  KONKURSY


  SZKOLNE FOTOARCHIWUM
  UCZNIOWIE 2006/07
Klasa 0
Klasa I
Klasa II
Klasa III
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI

  PRZYJACIELE SZKOŁY















  ZEGAREK

Straszewo

 
1997 - 2007 © PSP Straszewo